X

הודעת מערכת

האם ברצונך להתייעץ עם רופא מומחה?


התחל עכשיו

נוירולוגיה- מחלות מערכת העצבים

ראייה מלאכותית |

ראייה מלאכותית, האם העתיד כבר כאן?
 
נכתב בשיתוף עם: פרופ' יובל יסעור, יועץ במחלקת עיניים במרכז הרפואי תל אביב
 
תיאור כללי
על פי נתוני המכון הלאומי לבריאות בארה"ב  (National Institute of Health) שהתפרסמו לאחרונה,  2.7% מהאוכלוסייה הבוגרת בארה"ב מעל גיל 40, שהם 3,298,000 אנשים, סובלים מעיוורון או ראייה ירודה (low vision). 
 
עיוורון מוגדר כראייה בעלת חדות מתוקנת של 6/60 או פחות בעינו הטובה של אדם, ואילו ראייה ירודה מוגדרת כראייה של 6/12 או פחות בעינו הטובה.
 
על אף ההתקדמות של העשורים האחרונים בתחום האופטלמולוגיה בטיפול במחלות העיניים השונות, עדיין במקרים רבים רופאי העיניים עומדים חסרי אונים מול מטופלים שאיבדו את מאור עיניהם. מצוקה זו הביאה למחקר נרחב ופורה במרכזים שונים בעולם בתחום חדש יחסית, "הראייה המלאכותית", המאפשר שיפור מסוים של חדות הראייה באמצעים מלאכותיים המושתלים באמצעות ניתוחים עיניים. 
 
ההתקדמות של השנים האחרונות בשיטות הניתוחיות ובאפשרויות המיזעור היו בבחינת קרש קפיצה לתחום זה. בדומה לתחום אף-אוזן וגרון, שם מטופלים רבים עם בעיות בשמיעה עוברים כיום השתלת "שתל קוכליארי" המהווה תחליף לקוכליאה האנושית (איבר שמאפשר את השמיעה באוזן הפנימית), כך ייתכן ולא ירחק היום בו "שתלי רישתית" או שתלים אחרים יתפסו את מקומם כחלק מאפשרויות הטיפול בחולים הסובלים מראייה ירודה או עיוורון.   
 
 

קרא עוד

צינתור מוח |

צינתור מוח או אנגיוגרפיה מוחית היא פרוצדורה שבאמצעותה ניתן להדגים ולטפל בכלי הדם המוחיים תוך שימוש בצנתרים, סלילים תומכנים (סטנטים) וכדומה דרך כלי הדם בלבד ללא צורך בביצוע ניתוח. הפרוצדורה מבוצעת כבר שנים רבות ותופסת תאוצה החל משנות התשעים עת התפתחות מיכשור מתוחכם ויעיל יותר. ההתפתחות טכנולוגית מאפשרת ביצוע של צינתורים מדויקים מאד ברזולוציה גבוהה תוך קבלת תמונה בשני מישורים ויכולת בניית תמונה תלת מימדית באיכות משובחת. מערכות הקטטרים מאפשרות גישה וביצוע של פעולות גם בעורקים קטנים ובמצבים מסובכים ומורכבים מאד. ההדמייה מבוססת כולה על שימוש בחומר ניגוד המוזרק דרך הצנתר ומודגם על ידי מערכת מבוססת x-ray. רוב הצינתורים מבוצעים דרך המפשעה באמצעות ביצוע דקירה פשוטה בהרדמה מקומית. ניתן גם במקרים מסויימים לבצע את ההחדרה של הצנתר דרך עורק רדיאלי ביד. 
 
התוויות - אינדיקציות
 
צינתור אבחנתי
קיימות מספר רב של התוויות לביצוע צינתור מוחי. הראשונה שבהן היא אבחנתית, כלומר הצינתור מבוצע בכדי לאבחן את הבעייה. צינתור אבחנתי הוא פעולה פשוטה יחסית ומהירה. מבוצעת בדרך כלל בהרדמה מקומית והחדרת הצנתר מאיזור המפשעה. בהמשך מעלה המצנתר את הקטטרים עד לאיזור הצוואר שם מתבצעות מספר הזרקות להדגמת כל מערכת כלי הדם המוחיים. הפעולה אורכת כשעה ולעיתים מלווה בתחושת חום בעת ההזרקה ולעיתים גם בכאב קל. מיד לאחר הצינתור מוצא הצנתר מהמפשעה והמצנתר דואג לודא שאין דימום מאיזור זה. המטופל נשאר שוכב עם רגל ישרה מספר שעות ומשוחרר לביתו באותו היום או למחרת בבוקר. צוות הרופאים יתרשם מתוצאות הבדיקה וימשיך בתהליך האיבחון והטיפול.  
צינתור אבחנתי מתבצע בחדר ניתוח במרכזים מתמחים, צינתור זה דורש ציוד מיוחד ויותר מכך שיתוף פעולה בין צוות מנתחי כלי הדם והמצנתרים. 

קרא עוד

טיפול בדימום תוך מוחי |

דימום תוך מוחי או Intra Cerebral Hemorrhage הוא מצב בו ישנו דימום ספונטני לתוך רקמת המוח, (להבדיל מדימום כתוצאה מחבלה). דימום תוך מוחי הוא סוג של שבץ מוחי ומהווה כ 10-15% ממקרי השבץ המוחי. סוג זה של שבץ מוחי הוא הקשה ביותר מבין סוגי השבץ. שיפור במערכת הרפואה הדחופה ומהירות האבחון הביאו לשיפור בטיפול בעשורים האחרונים, אך עדיין מדובר על מחלה מסובכת הדורשת טיפול רב מערכתי, בדרך כלל במסגרת יחידת שבץ או יחידת טיפול נמרץ. את הטיפול ראוי שירכזו נוירוכירורגיים ונוירולוגים המומחים בטיפול במחלות כלי הדם של המח. 
 
הטיפול הניתוחי בדימום תוך מוחי הינו מסובך ודורש מיומנות מיקרוכירורגית, נסיון והבנת המחלה והגורמים האפשריים. 
הטיפול הניתוחי בדימום תוך מוחי שמור רק לקבוצה קטנה מבין החולים הסובלים מדימום תוך מוחי. מחקרים רבים שבוצעו בנושא מראים שטיפול ניתוחי מתאים יותר לקבוצת חולים מסוימת שבאופן כללי ניתן לומר שמאופיינת בדימום קרוב יותר לפני השטח, חולה צעיר יותר, במצב קליני אשר ניתן להצלה, ושאין הפרעת קרישה שאינה מתוקנת. הניתוח מאופיין בכך שהוא מתבצע באופן דחוף ובכל שעות היממה, אולם למרות הדחיפות מדובר בניתוח מוח מלא המבוצע דרך פתיחת גולגולת - קרניוטומיה, תוך שימוש במיטב הטכנולוגיה הנדרשת כדוגמת מערכת ניווט ממוחשבת, מיקרוסקופ ניתוחי, מערכות דופלר, ומערכות המאפשרות לבצע אנגיוגרפיה וירטואלית תוך ניתוחית במידת הצורך. כל אלו נועדו להעלות את רמת הבטיחות בניתוח ולשפר את תוצאותיו. 

קרא עוד

ניתוח דלף חדרי צפקי- שנט |

ניתוח דלף חדרי צפקי ( VP Shunt) המכונה גם ניתוח שנט הוא מהפרוצדורות השכיחות בנוירוכירורגיה, מאות ניתוחי שנט מתבצעים בכל שנה במרכזים גדולים. הניתוח נחשב לקצר ובטוח יחסית. התקדמות טכנולוגית הביאה לפיתוח מערכות שנט מתוחכמות המאפשרות גמישות לרופא המטפל ומורידות סיבוכים וצורך בניתוחים חוזרים. 
מטרת הניתוח היא לאפשר ניקוז עודפי נוזל המוח וחוט השידרה-  CSF לחלל הבטן במקרים בהם קיימת הפרעה לניקוז התקין. 
 
רקע פיזיולוגי
 
נוזל חוט השידרה, ה- CSF מיוצר בחדרי המוח, זורם דרך מערכת חדרי המוח ומקיף את המוח וחוט השידרה. למעשה המוח וחוט השידרה צפים בנוזל זה. תפקידו של הנוזל הוא להגן על המוח וכן להעביר חומרים בין חלקי המוח השונים. הנוזל נוצר ונספג למערכת הדם באופן רציף וקבוע. כמות הנוזל המיוצרת ביממה היא כ -400 סמ"ק בעוד כמות הנוזל הנמצא במוח בכל נקודת זמן הוא כ- 150 סמ"ק. כלומר, הנוזל מתחלף כשלוש פעמים ביממה.
מספר מצבים יכולים לגרום להצטברות נוזל ה CSF  המכונה גם הידרוצפלוס:
1. לאחר דימום
2. לאחר זיהום
3. במצב של חסימה
למצב יתכנו גם גורמים נוספים. תסמונת זו של הצטברות נוזלים יכולה להופיע באופן  אקוטי ודחוף או באופן  איטי וכרוני. 

קרא עוד

טיפול פוטודינמי ברשתית העין |

תיאור כללי
עקרון הטיפול הפוטודינמי ברשתית  הינו טיפול ממוקד בכלי דם לא תקינים  בעזרת לייזר, וזאת תוך מניעת פגיעה באזורי רשתית בריאה הקרובים לאיזור הטיפול . בטיפול מוזרקת תרופה הקרויה ורטופורפין ( VETROPORPHIN) לווריד ביד, התרופה מתרכזת באזור כלי הדם הלא תקינים  ברשתית (או מתחת לרשתית) ומשופעלת בעזרת לייזר בעוצמות נמוכות . שפעול תרופה בעזרת לייזר הינו רק באזור אליו מוקרן הלייזר וכך נמנעת פגיעה באזורי רשתית שאינה פגועה וקרובים לכלי הדם החולים.  

קרא עוד

הגדרת רגע המוות Definition of the moment of death |

הגדרות עקרוניות
 
מות אורגניזם מבחינה ביולוגית הוא תהליך מתמשך, שבו רקמות ואיברים שונים מתים בשלבים שונים. קביעת רגע מוות בתוך תהליך המוות הוא מושג פילוסופי-משפטי-דתי הקובע את מצב המוות של אדם לפי קנה-מידה מוסכם.   ההגדרה הקלאסית של מות האדם היא הפסקת פעילות הנשימה והלב כאחת.

קרא עוד

התערבות מוקדמת בסכיזופרניה |

מתוך האנציקלופדיה הרפואית G-Med Pedia 
 
נכתב על ידי ד"ר כפיר פפר ופרופ' שמואל פניג  
 

אחת השאלות המרכזיות המעסיקות את החוקרים והקלינאים המטפלים במחלת הסכיזופרניה היא האם התערבות מוקדמת יכולה למנוע הופעה של המחלה בהמשך או לחלופין לגרום להופעה של מחלה עם מהלך פחות ממאיר וקשה. סכיזופרניה (שסעת) היא אחת ממחלות הנפש בעלת ההשלכה המשמעותית ביותר על איכות החיים ועל תחלואה נלווית. שיעור הלוקים בהפרעה בקרב האוכלוסייה הכללית עומד על כ-1%, ללא תלות במין, גזע ואזור מגורים גיאוגרפי. הגורם או הגורמים להופעת המחלה אינם ברורים וכל הנראה יש מספר גורמים אפשריים. הנחקרים ביותר הם הגורם הגנטיהפרעות סבב-לידתיותזיהומים, הפרעה במוח מלידה, הפרעות סביבתיות והתפתחותיות.

קרא עוד

קופקסון, COPAXONE |

This article was written by Prof. Ruth Arnon and Dr. Michael Sela
 
Copaxone (also known as glatiramer acetate, GA) is the commercial name of an FDA approved drug for the treatment of multiple sclerosis (MS). It consists of a synthetic polymer of amino acids, denoted Copolymer 1 (Cop 1), composed of L-alanine, L-lysine, L-glutamic acid and L-tyrosine. It was designed to simulate the Myelin Basic Protein (MBP) and is immunologically cross-reactive with it.  This is a unique drug not only since it is the first drug based on an antigen-specific suppression of an autoimmune disease, but also because this is the first case in which a synthetic polymeric substance comprises the active ingredient of a drug. 

קרא עוד